Categories: General
      Date: Rgs 16, 2018
     Title: Moterys nežada pasiduoti: kovoja prieš prostatos vėžį

Rugsėjo 15-ąją – Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną su šūkiu „Moterys už vyrus“, pasipuošę žydromis kaklaskarėmis – gyvybės ir vilties simboliu – plaukė baidarėmis Nerimi nuo Verkių malūno iki Baltojo tilto. Rugsėjo 15-ąją – Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną su šūkiu „Moterys už vyrus“, pasipuošę žydromis kaklaskarėmis – gyvybės ir vilties simboliu – plaukė baidarėmis Nerimi nuo Verkių malūno iki Baltojo tilto. 
 
„Per Vilnių teka dvi upės moteriškais vardais – Vilnelė ir Neris. Jos draugėn buria skirtinguose krantuose gyvenančius žmones, taip, kaip moterys buria savo vyrus – sūnus, tėvus, brolius, sutuoktinius, draugus ir bičiulius. Tik vyras ir moteris kartu gali pradėti gyvybę ir tik vyras bei moteris kartu patiria harmoniją, kurioje pasaulis žengia pirmyn. Todėl moterys turi rūpintis vyro sveikata, skatinti jį sveikai gyventi, palaikyti bei globoti sergant ir paraginti kitas moteris taip elgtis“, – teigė plaukimo, kaip akcijos „Nerk į žydrą“ dalies, iniciatorius Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys. 
 
Akcija buvo surengta norint atkreipti vyrų dėmesį į paveldėtą prostatos vėžį, kuriuo gali susirgti vyrai nesulaukę nė keturiasdešimties metų. 
 
Apie 10 proc. visų nustatomų navikų yra paveldimi. Jei prostatos vėžiu sirgo tėvas ar brolis, rizika susirgti kitam šeimos nariui padvigubėja, o jei serga du giminaičiai – ligos rizika padidėja net penkis kartus. Neseniai mokslininkai įrodė, jog BRCA2 genų mutacijos padidina prostatos vėžio riziką. Vyrams, turintiems tokią mutaciją, rizika susirgti didėja iki 40 proc. Kadangi ši mutacija gali sukelti ir krūties, kiaušidžių, kasos vėžį, melanomą, su gydytoju genetiku turėtų konsultuotis visi šeimos nariai. Tačiau ne visi žmonės, kurie serga vėžiu, tiriami dėl šeiminio vėžio rizikos. Į genetinę konsultaciją šeimos gydytojai siunčia jaunus pacientus – susirgusius iki 50 metų, ar pacientus, kurių pirmos eilės giminės serga šeiminiu vėžiu. 
 
Paveldimas prostatos vėžys yra labai agresyvus, greitai plinta. Todėl labai svarbu šeiminio vėžio riziką nustatyti iki pasireiškiant ligai. Tuomet tokius vyrus stebi specialistai, jiems kasmet atliekamas PSA testas. Tie, kuriems nustatomas vėžys, kuo skubiau pradedami gydyti. 
 
Lietuvoje sergamumas prostatos vėžiu – vienas didžiausių Europoje ir tai yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Nors, pasak specialistų, vis dažniau prostatos vėžys vyrams nustatomas anksti, tačiau vis dar daug jų užleidžia ligą. Pernai nuo prostatos vėžio mirė 525 Lietuvos vyrai. Todėl specialistai ir visuomeninių organizacijų atstovai, ragina vyrus dažniau tikrintis sveikatą, nes tik taip jie gali išvengti liūdnų pasekmių.
 
Prie Baltojo tilto akcijos dalyvių laukė siauralapio gauromečio arbata, kurią liaudies medicinos specialistai ragina gerti norinčiuosius gerinti ne tik prostatos, bet ir šlapimo takų bei lytinės sistemos veiklą. Jie taip pat vaišinosi į graikišką riešutą panašiais sausainiais, nes prostata yra panaši į šį riešutą. 
 
Kitąmet rengėjai kviečia akcijoje dalyvauti visos Lietuvos moteris ir plaukti net tik Nerimi, bet visomis šalies upėmis moteriškais vardais. 

Daivos Liubamirskaitės nuotraukos