Categories: General
      Date: Grd 10, 2018
     Title: Atgarsiai iš draugijos narių susitikimo su urologais

Gruodžio 4 dieną Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos nariai susitiko su gydytojais urologais aptarti rūpimus klausimus.Gruodžio 4 dieną Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos nariai susitiko su gydytojais urologais aptarti rūpimus klausimus.

VUL Santaros klinikų urologas – seksologas dr. Robertas Adomaitis- kalbėjo apie pacientų, sergančių prostatos ligomis problemas, prevenciją. Buvo akcentuojama su kokiais sunkumais susiduria pacientai, gydytojai, diagnozuodami ligą, kokie sunkumai iškyla naudojant vienokias ar kitokias diagnostikos galimybes ir metodus. 

Susirinkimo dalyviai buvo supažindinti apie ligą, jos prognozes, apie tyrimo pasirinkimo, konsultavimo galimybes, naudojamus būdus Lietuvoje ir užsienio šalyse. Taip pat dėl metodų tinkamumo ir šių metodų žalos, arba privalumų ir kokiais būdais yra sprendžiamos pacientų ir jų šeimų problemos tiek nustatant diagnozę, tiek konsultuojant prevenciškai, susirgus, gydymo metu ir periodu po gydymo.

Užsiminta apie robotikos panaudojimą pasaulyje ir apie tai kas trukdo Lietuvoje naudoti šį pažangų metodą. Taip pat buvo kalbama apie paciento elgesį prieš chirurgines operacijas ir po jų. Ypač buvo akcentuojama apie pratimų, kurie gali padėti pacientui pasiruošti psichologiškai dėl problemų, kurios gali atsirasti po operacijų -ypač dėl šlapimo nelaikymo.

Kadangi vyrams labai svarbi lytinė potencija gydytojas papasakojo apie galimybes atkurti šios lytinės funkcijos normalų funkcionavimą. Erekcijai palaikyti buvo rekomenduojama ilgalaikiam naudojimui įsigyti vakuuminę pompą, kuri daugmaž kainuoja apie 250-300 eurų. Buvo pažymėta, kad kai kurie tyrimai atliekami nelaiku (sergant kitomis ligomis, uždegimais) kurie iškraipo rezultatus, netiksliai nustatoma diagnozė, o tai neigiamai paveikia tikslinio gydymo galimybes, paciento psichologinę būseną. Susirinkimo dalyviai ir gydytojas sutarė, kad informacijos būtų pateikiama daugiau ir išsamesnės, nes labai svarbu ir pačiam pacientui sekti savo sveikatos rodiklius.

Nacionalinio vėžio instituto urologas Augustinas Matulevičius kalbėjo apie PSA rodiklius, jų kitimą ir reikšmę. Paminėta, kad svarbu sekti kas metus ir lyginti ar PSA žymenys ženkliai svyruoja, nors buvo pabrėžta, kad tokie svyravimai yra galimi, nenormalu tik esant dideliems pakitimams, svarbu laiku reaguoti ir kreiptis pas specialistus. Gydytojas ypač akcentavo diagnozavimo metodo svarbą, išskirdamas magnetinio rezonanso privalumus ir lyginimą su ultragarsu ir apie biopsijos komplikacijas, tai infekciniai susirgimai.

Taip pat buvo paminėta, kad yra numatytos prevencinės magnetinio rezonanso patikros galimybės - programos. Gydytojas paminėjo apie galimybę išsitirti kitokiu metodu, netaikant intervencijos- t.y. biopsijos. Buvo paminėta galimybė pacientams atlikti šlapimo testą, kurį praktikuoja Lietuvos medikai, siunčiant į Briuselio laboratoriją ir tokio tyrimo patikimumas sudaro 98,2 proc. Kainos svyruoja apie 380 Eur. Metodai, kaip krioterapija ir laporoskopija, pastaroji buvo įvardinta kaip sunkiausia iš metodų, nes yra didelė tikimybė, kad bus nepataikoma konkrečiai į vėžio pažeistą dalį, todėl kartojant biopsijas dėl netikslumo, iškyla infekcijos problemos.

 

Gediminas Žižys, pagalbos onkologiniams ligioniams (POLA) asociacijos viceprezidentas, įvardino problemas dėl gydytojų atliekamų tyrimų kokybės. Paminėjo, kad yra gaunama nemažai skundų apie tai, kad atliekama labai nemažai biopsijų, po kurių išsivysto komplikacijos. Taip pat jis paminėjo, kad nėra statistikos apie gydytojų, kurie dažnai daro tokias klaidas, dėl kurių nukenčia pacientai bei jų artimieji. Ypač buvo nusistebėta tuo, kad yra ligoninių, kurios turi urologinius skyrius, arba tik urologus, kurie, neturėdami tinkamos įrangos netiksliai diagnozuoja ligą, daromos intervencinės operacijos, kurios dažnai baigiasi komplikacijomis. Tai yra didžiulė grėsmė, profesionalams tęsiant tolesnį gydymą, nežinant ligos eigos.